فیلم رومانیایی، برنده جایزه گوی بلورین جشنواره کارلووی واری

فیلم «اهمیتی نمی دهم که مانند بربرها به قعر تاریخ سقوط کنیم» (I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians) ساختۀ رادو ژوده کارگردان و فیلمنامه‌نویس ۴۱ ساله رومانیایی، گوی بلورین پنجاه سومین دوره جشنواره فیلم کارلووی واری را به دست آورد. این فیلم همچنین برنده جایزه نقدی بیست و پنج هزار یورویی جشنواره امسال شد.

این فیلم که تولید مشترک رومانی، جمهوری چک، فرانسه، بلغارستان، آلمان است، درباره هنرمندی است که در قالب یک اینستالیشن هنری، پاک‌سازی قومی توسط ارتش رومانی در سال ۱۹۴۱ را به نمایش می گذارد. رادو ژوده قبلا در سال ۲۰۱۵ با فیلم تاریخی «آفرین!» برنده خرس نقره‌ای بهترین کارگردانی در جشنواره فیلم برلین شد .

امسال در مجموع ۲۳۶ فیلم در جشنواره کارلو وی واری به نمایش درآمد. کارلووی واری یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های سینمایی دنیا و مهم‌ترین جشنواره سینمایی درجه الف در اروپای مرکزی و شرقی است.

جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره امسال به فیلم «Sueño Florianópolis» ساخته آنا کتز از آرژانتین تعلق گرفت. مرسدس موران نیز برای بازی در این فیلم، جایزه بهترین بازیگر زن به دست آورد. جایزه بهترین بازیگر مرد نیز به موشه فولکنفلیک برای بازی در فیلم «رستگاری» (Redemption) ساخته جوزف مادمونی و بواز یوناتان یاکو از اسرائیل تعلق گرفت.

فیلم جاده ای «مگس های زمستانی» ساخته اولمو اومرزو، از جمهوری چک، برندۀ جایزه بهترین کارگردانی بخش بین الملل جشنواره شد. در بخش مستند، فیلم «شاهد پوتین» ساخته ویتالی مانسکی، دربارۀ اولین روزهای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه، جایزه بزرگ بهترین فیلم مستند را به دست آورد. جایزه بزرگ بخش مسابقه شرقِ غرب که به نمایش فیلم‌های جدید از اروپای شرقی و مرکزی و خاورمیانه اختصاص دارد، به فیلم «کوه سلیمان» ساخته الیزاوتا استیشووا رسید. فیلم «امیر» ساخته نیما اقلیما از ایران نیز از فیلم های حاضر در این بخش بود. این اولین بار بود که فیلمی از ایران در بخش مسابقه شرقِ غرب به نمایش درآمد. امیر، اولین فیلم بلند نیما اقلیماست که تجربه ای تازه و متفاوت از نظر فرم در سینمای ایران است. علاوه بر فیلم «امیر»، فیلم های «همه می دانند» ساخته اصغر فرهادی، «هجوم» ساخته شهرام مکری، «سه رخ» ساخته جعفر پناهی، «مرز» ساخته علی عباسی و «آیه های فراموشی» ساخته علیرضا خاتمی نیز از دیگر فیلم های فیلمسازان ایرانی حاضر در جشنواره کارلو وی واری امسال بودند.

فستیوال کارلو وی واری، امسال با اهدای جایزه ویژه ای به تیم رابینز، بازیگر نامدار آمریکایی از یک عمر فعالیت سینمایی این بازیگ تقدیر کرد. بری لوینسن کارگردان آمریکایی نیز در مراسم اختتامیه جشنواره، جایزه‌ مشابه ای دریافت کرد.

این فستیوال همچنین برنامه ای برای تجلیل از فیلمساز بزرگ چک یعنی میلوش فورمن که چندی قبل درگذشت تدارک دید که شامل نمایش فیلم او «عشق یک بلوند» برای شب افتتاحیه بود.

جشنوارۀ فیلم کارلو وی واری از مهمترین و قدیمی ترین جشنواره‌های سینمایی جهان و شرق اروپا است که از سینمای مستقل و هنری جهان حمایت می کند و هر ساله در شهر زیبای کارلو وی واری در جمهوری چک برگزار می شود.

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد نمایید
نام خود را وارد کنید

20 + twenty =